Není rozhodné, jestli maso jíte nebo ne, tedy jestli jste vegetarián, vegan nebo zapřisáhlý masožravec. Maso by se nikdy nemělo dostat za tu pomyslnou „čtvrtinu talíře“, kdy druhou čtvrtinu tvoří příloha (brambory, rýže, jáhly, knedlíky) a polovinu talíře zelenina a ovoce. Je to přísné? Možná, ovšem vysoká poptávka po mase je jednou z příčin spoustu nemocí, které se dnes běžně vyskytují u většiny obyvatelstva, počínaje rakovinou, onemocnění cév, jater a žaludku. Přitom lze uvařit skvělá jídla i bez toho.
1) Tofu, sejtan, tempeh a další cizokrajná slova
Ne všechna jídla musí být s masem. Rostlinné bílkoviny také zastanou danou funkci, a pokud si párkrát týdně dáte bezmasé jídlo, tak se vám tělo určitě nezhroutí. Zkuste si nějak chutně (tedy, ne jako ze školní jídelny) připravit tofu či tempeh. Najděte si pár receptů, třeba od známého Jaimeho Olivera.
2) Hodně zeleniny
Češi obecně jí málo zeleniny, protože v pahorkaté zemi toho nikdy moc vypěstovat nešlo. Ovšem i přesto bychom ji měli zařadit na naše jídelníčky. Maso s bramborem vaše zdraví nijak nevytrhne. Proč nezařadit alespoň mrkve, papriku, saláty, okurky? Z těch méně tradičních zkuste udělat některá jídla z cukety nebo lilku či dýně? Například i celér lze využít jako obměnu brambor.
3) Luštěniny
Jídla by měla být vyvážená a patří tam také jídla z luštěnin – fazole, hrášek, čočka, cizrna. To všechno byste měli také spořádat. A ne všechno musí chutnat jako z té výše avizované školní jídelny. Dají se připravit skvělé pokrmy, stačí jenom zadat potravinu do vyhledávače a hned to najde desatero skvělých receptů.
Vařit bezmasá jídla není žádná věda a člověk brzy přijde na to, že to jde i bez masa. Je to jenom taková iluze, kterou si namlouváme. Pokud tedy chcete udělat něco pro přírodu i pro sebe, dejte si bezmasé jídlo https://www.onlinechlap.cz/gastronomie/ třeba jen třikrát či dvakrát týdně a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.