Bankovní i nebankovní společnosti nás posledních několik let zásobují nabídkami nejrůznějších účelových i neúčelových hypotéčních úvěrů. Nebankovní sektor nezůstává bankám nic dlužný a na scénu přichází se zajímavými produkty, jako jsou americké hypotéky bez registru a doložení příjmů a cílí právě na klienty, kterým z nějakého důvodu úvěr v bance zamítli.
Nabídky hypoték můžeme zpravidla rozdělit do dvou základních skupin: účelové a neúčelové (americké). Jak už je z názvu nejspíše patrné, účelové hypotéky sjednáváme za určitým účelem, zpravidla na koupi nemovitosti, stavbu rodinného domu, vybavení bytu atd. Banka také vyžaduje doložit, na co byly peníze z úvěru čerpány. Tento druh hypotéky bývá zpravidla opatřen nejvýhodnější úrokovou sazbou. Oproti tomu čerpání peněz z americké hypotéky je bez omezení a nikde není potřeba dokládat, na co přesně byly peníze použity. Ovšem v tomto případě je potřeba počítat s vyšší úrokovou sazbou.
Předem bychom si měli uvědomit, že hypotéka je břemeno na několik desítek let, nezmizí za rok nebo za dva. Této skutečnosti je potřeba uzpůsobit i výši měsíční splátky, která by neměla ovlivnit rodinný standart. Je to snadné řešení, jak si za poměrně krátkou dobu splnit sen o vlastním bydlení. Jenže hypotéka skýtá i řadu úskalí, kteří si mnozí z nás jen velmi těžko připouštějí. K tomuto úvazku se často zavazují mladé manželské páry, které s vidinou počátečního štěstí nemyslí na možná rizika, která mohou v dlouhodobém vztahu nastat. Bezhlavě se tak pouští do společného finančního závazku, který později může způsobit velké problémy.
Nový pracovní poměr? Umožní banka klientům hypotéku?
Pokud zrovna měníte zaměstnání a přemýšlíte o hypotéce, raději s cestou do banky ještě pár měsíců vyčkejte. O hypotéku či další podobné úvěrové produkty je možné žádat až po řádném dokončení zkušební lhůty a započatí nového poměru na dobu neurčitou.