Stává se to sice málokdy, ale přece, řeknete si, že to není možné, když si někdo jde vybrat peníze do bankomatu, je přece samozřejmé, že si je odebere, bohužel pokaždé to tak není, člověk může být v situaci, kdy je roztržitý, přemýšlí zároveň i o něčem jiném apod.
Bankomaty některých bank už jsou sice vybaveny zvukovou signalizací jak pro odebrání karty, tak pro odebrání hotovosti, přesto se to však může stát.
Velmi dobrým řešením jsou bankomaty umístěné uvnitř banky, kde si málokdo dovolí Vaši hotovost odcizit, a většinou u bankomatu stojí pracovník bezpečnostní služby, v nočních hodinách jsou dveře zajištěné na kartu.
Co dělat v takovém případě?
– pokud budete mít „z pekla štěstí“, poctivý nálezce je do banky vrátí, dopředu s tím ale moc nepočítejte.
– některé z bank se snaží předejít tomu, aby byly peníze roztržitému člověku odcizeny náhodným kolemjdoucím tím, že peníze po určité době (zpravidla po uplynutí 1 minuty, u některých bank je to do 30 sekund) zajedou zpět do bankomatu, alepozor, všechny banky to tak nemají.
– ať už se Vám stane nebo nestane jeden z těchto případů,výběr peněz zaúčtován bude, nyní ale nastává situace se ke svým penězům dostat.
– na řadu přichází reklamace u Vaší banky, kdy se zjišťuje rozdíl na účtu bankomatu a podle toho se při reklamaci postupuje, pokud Vám někdo hotovost na pobočku vrátí nebo nejlépe, když peníze do bankomatu zajedou, reklamaci Vám uznají, pokud se nestane ani jedno, reklamaci Vám logicky zamítnou.
– nevěšte hlavu, většina bankomatů je hlídána kamerovým systémem, proto neváhejte a pokud Vám reklamaci neuznají, obraťte se na Policii ČR, která začne případ prošetřovat, a podle kamerového záznamu je možné „nepoctivého“ nálezce nalézt.
Na peníze si tím pádem nějakou dobu počkáte (soud „nepoctivému nálezci uloží určitý trest a také náhradu škody), ale pro příště se Vám tento případ zaručeně nestane.